Dlaczego warto?

WYJAZD POTWIERDZONY

 • Zwiedzisz jedne z najwspanialszych irańskich miast
 • Zobaczysz nie tylko znane zabytki, ale poznasz też nieznane irańskie szlaki
 • Poznasz potomków dumnych Persów
 • Będziesz podróżować w małej grupie (4-12 osób)
 • Cały czas będzie z Tobą polski pilot, który zna Iran jak własną kieszeń (Jurek Oleszek)

Z czym kojarzy się Iran? Oczywiście z kolorowymi miastami takimi jak Sziraz, Teheran czy Isfahan, maleńkimi wioskami, wystawnymi pałacami szachów, wspaniałymi ogrodami i zabytkami pochodzącymi sprzed kilku tysięcy lat. To właśnie w tym kraju pospacerujemy po bazarach, których alejki wypełnione są rękodziełem, ceramiką czy dywanami, odwiedzimy wyłożone bajkowymi mozaikami meczety i spróbujemy pysznej, aromatycznej kuchni. Ale czym byłoby to wszystko gdyby nie mieszkańcy – potomkowie dumnych Persów? I to właśnie oni – niesamowicie gościnni i ciekawi świata Irańczycy chętnie zapraszają na herbatę, wypytują o postrzeganie Iranu na zachodzie, z otwartością podchodzą do przyjezdnych, co sprawia, że są niezwykle życzliwie wspominani przez każdego, kto odwiedził ten kraj chociaż raz.

Tego i o wiele więcej doświadczyć można podczas tej wyprawy. Zapraszamy Was w podróż do Iranu, jakiego nie znajdziecie w przewodnikach, bo oprócz miejsc z których słynie ten kraj zobaczymy też mniej znane irańskie zabytki i nieco zboczymy z utartego szlaku, by poznać w Iranie to, co nieznane. Co więcej, przewodnikiem będzie Jurek Oleszek, który w Iranie czuje się jak w domu i jest tam traktowany jak członek rodziny, dlatego nie wahaj się i wyjedź z nami do Iranu, a zapewniamy, że zapamiętasz tą podróż na bardzo długo.

Więcej o Iranie na naszym blogu:

Zobacz podobne wyjazdy

Program

1 dzień: Wylot z Polski do Teheranu (z przesiadką w jednym z europejskich lub azjatyckich portów lotniczych).

2 dzień: TEHERAN
Przylot do Teheranu w nocy/nad ranem. Przejazd do hotelu. Odpoczynek, a później zwiedzanie Teheranu – stolicy i największego miasta Iranu, który zachwyca wielością zabytków, pałaców, muzeów, świątyń. Na początek zobaczymy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO olśniewający pałac Golestan. Nazywany jest on także Pałacem Kwiatów i uznawany jest za jeden z najstarszych irańskich zabytków. Następnie odwiedzimy Muzeum Klejnotów, które słynie z jednej z największych kolekcji najdroższych na świecie klejnotów. Na koniec dnia pospacerujemy po klimatycznym i niesamowicie pachnącym bazarze, co pozwoli nam po raz pierwszy zapoznać się z atmosferą irańskich ulic i z irańską rzeczywistością. Nocleg w Teheranie.

3 dzień: TEHERAN – SZIRAZ
Po śniadaniu ruszymy na dalsze zwiedzanie Teheranu. Zobaczymy między innymi zabytkowy kompleks budowli – Sa’adabad oraz Muzeum Narodowe z kolekcją irańskiej sztuki od starożytnego Elamu przez Persję, aż do czasów muzułmańskich. Jeśli czas pozwoli odwiedzimy też polski cmentarz, na którym pochowani są polscy uchodźcy, którzy wyszli z sowieckiej niewoli z Armią Andersa. Po południu transfer na lotnisko i przelot do Sziraz – bajkowego miasta, w którym urodził się Hafez, jeden z najsłynniejszych poetów perskich. Nocleg w Sziraz.

4 dzień: SZIRAZ
Dzień rozpoczniemy od wizyty pięknych ogrodach Szirazu – Eram. Pospacerujemy też po ogrodach wokół mauzoleum najukochańszego poety perskiego Hafeza. Popołudnie spędzimy na pięknym szirazkim bazarze. Zobaczymy też stare centrum miasta z uroczym pałacykiem Karim Chana z XVIII wieku i olśniewającym Meczetem Piątkowym. Wieczorem, jeśli starczy nam sił, odwiedzimy olśniewające mauzoleum Szach Czarach, jedno z najświętszych miejsc pielgrzymkowych szyitów. Nocleg w Szirazie.

5 dzień: SZIRAZ – PERSEPOLIS – JAZD
Rano odwiedzimy meczet Nasir ol Molka z piękną grą światła w oknach witrażowych i wspaniałymi mozaikami. Nazywany bywa on również Różowym Meczetem. Potem udamy się do najsłynniejszych ruin Iranu, słynnej stolicy Dariusza i Kserksesa – Persepolis oraz perskiej doliny królów czyli Naksze Rostam, gdzie będziemy mogli obejrzeć wykute w skałach grobowce królewskie. Następnie ruszamy w podróż do Jazd. Po drodze przystaniemy w Abarkuh, gdzie zobaczymy najstarsze drzewo Iranu (liczący 4 tysiące lat stary cyprys) oraz ogromny, stary „dom lodu” czyli średniowieczną „lodówkę”. Zatrzymamy się też przy zaratusztrańskim miejscu pochówku zwanym Wieżami Milczenia. Przyjazd do Jazd, miasta położonego na styku dwóch pustyń – Wielkiej Pustyni Słonej i Pustyni Lota. Nocleg w Jazd.

6 dzień: JAZD
Jazd, najpiękniejsze z miast na pustyni z krętymi zaułkami, badgirami czyli wieżami wiatrowymi zapewniającymi od setek lat dopływ chłodnego powietrza do domów oraz kanatami czyli podziemnymi kanałami sprowadzającymi wodę do miasta z odległych o kilkadziesiąt kilometrów gór. Zwiedzimy klimatyczne stare miasto, meczet oraz bazar pełen kolorowych alejek wypełnionych wyrobami ze złota, dywanami, rękodziełem, ceramiką. Tego dnia odwiedzimy też Muzeum Wody oraz zaratusztrańską świątynię czcicieli ognia Ateszkade. Zajrzymy też do zurchane, czyli do tradycyjnej perskiej siłowni. Nocleg w Jazd.

7 dzień: JAZD – GARME
Dziś wyruszymy do Garme. Po drodze odwiedzimy oryginalny stary gołębnik w Mejbod, Czak Czak, czyli najważniejsze zaratusztriańskie miejsce pielgrzymkowe położone malowniczo wśród pustynnych gór oraz niesamowitą opuszczoną wioskę Charanak. W Garme, oazie na pustyni Daszt e Kawir, zamieszkamy w czarującym tradycyjnym domu. Nocleg w Garme.

8 dzień: GARME
Po śniadaniu spacer po zielonej oazie do źródła w jaskini. Po południu niezwykła wycieczka jeepem na piaszczyste wydmy pustyni. Herbatka wśród wydm. Nocleg w Garme.

9 dzień: GARME – NAIN – ISFAHAN
Dziś ruszamy do Isfahanu – miasta bezcennych zabytków położonego w oazie na Wyżynie Irańskiej. Po drodze przejedziemy przez Nain, gdzie zobaczymy jeden z najstarszych i najpiękniejszych meczetów w Iranie. Być może uda nam się zobaczyć także bardzo stary, podziemny młyn. Przyjazd do Isfahanu. Nocleg w Isfahanie.

10 dzień: ISFAHAN
Isfahan to dawna stolica z jednym z największych placów świata Naksz-e Dżahan (czyli wzór świata). Dziś zobaczymy między innymi piękne, pokryte niebieskimi mozaikami meczety czy królewskie pałace z XVII z pięknym ogrodem. Ujrzymy też stare mosty z XVII wieku (a jeden nawet z III wieku!) oraz ormiańską dzielnicę Dżolfa założoną przez wygnanych z Dżolfy (irańskiego miasta leżącego przy granicy z Azerbejdżanem) Ormian około 1605 roku. Dzielnica ta słynie z zachwycająco pięknej, polichromowanej katedry Wank. Tego dnia pospacerujemy też po jednym z najwspanialszych w Iranie bazarów. Właśnie to (i o wiele więcej) czeka nas podczas pobytu w tym niesamowitym mieście! Nocleg w Isfahan.

11 dzień: ISFAHAN – KASZAN
Po śniadaniu przejazd do Kaszanu – kolejnego, niezwykłego irańskiego miasta. Po drodze odwiedzimy Abjane (malowniczą wioskę w górach z uroczymi zaułkami, słynąca z tego że panie noszą się tam bardzo kolorowo) oraz ogród Fin, kolejny perski ogród z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Przyjazd do Kaszanu. W starym Kaszanie zobaczymy wspaniale zdobiony stary hamam czyli łaźnię i jeden ze starych, bogatych domów kupieckich. Po zwiedzaniu transfer na lotnisko w Teheranie. (Możliwość za dodatkową opłatą noclegu w hotelu Ibis naprzeciw lotniska w zależności od godzin wylotu do Polski).

12 dzień: POŻEGNANIE
Wylot z Teheranu do Polski (w godzinach wczesnoporannych).

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/Ceny

TERMINCENA (4-5 osób)CENA (6-12 osób)
23.04-04.05.2019

TERMIN POTWIERDZONY

(promocja ważna do 31.01.2019)

10240 PLN

10040 PLN

9840 PLN

9440 PLN

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (3000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 60 dni przed wyjazdem.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.

Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa to ok. 2000 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2000 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa (do kwoty 2000 PLN)
 • Przelot lokalny na trasie Teheran-Sziraz
 • 10 noclegów zgodnie z programem (hotele, pensjonaty)
 • Śniadania
 • Transport w Iranie zgodnie z programem: klimatyzowany, wynajęty samochód/ bus
 • Wycieczka jeepami na pustyni
 • Bilety wstępu zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota – przewodnika (Jerzego Oleszka)
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Wizy do Iranu (75 EUR płatne na lotnisku)
 • Obiadokolacji (ok. 10 USD/os./dzień)

Jak się zapisać

1. Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas: kom. 506 965 755 lub napisz maila: biuro@czajkapodroze.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
2. Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)
3. Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.
4. Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.
5. 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

W Teheranie i Isfahanie – hotele (pokoje dwuosobowe z łazienkami). W Szirazie i Jaździe noclegi w urokliwych starych domach przerobionych na hotele (pokoje dwuosobowe z łazienkami). W Garme łazienki wspólne.

Galeria

Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Iranu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem, a wiza zostanie wydana na lotnisku w Teheranie.
WAŻNE – Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątkę wjazdową do Izraela młodszą niż 1 rok nie otrzymają wizy irańskiej.

POGODA
Iran to kraj pustynno-górzysty z klimatem kontynentalnym. Opady są rzadkie. Wahania temperatur między dniem, a nocą bywają dość duże. Temperatury w lecie w centrum kraju mogą sięgać nawet 50 stopni. Najlepszym okresem na zwiedzanie Iranu jest więc wiosna i jesień.

CZAS
+ 2,5 godziny w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest j. perski. W wielu miejscach można się jednak porozumiewać w języku rosyjskim i angielskim.

RELIGIA
W Iranie panuje islam. Należy więc przestrzegać norm religijnych. Kobiety muszą mieć bezwzględnie przykryte włosy chustą oraz biodra i nogi (pomocna może być tunika lub długa spódnica). Mężczyźni muszą nosić długie spodnie. W Iranie działa policja religijna. Na terenie kraju nie można spożywać alkoholu.

ETYKIETA
Mieszkańcy Iranu, dumni Persowie, to ludzie bardzo gościnni. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby niepotrzebnie ich nie urazić, m.in. nie podajemy ręki osobom przeciwnej płci, nie wznosimy toastów.

UBRANIE
Iran jest krajem konserwatywnie islamskim (ale nie fundamentalistycznym!), obowiązują więc pewne zasady co do ubioru. Panie powinny mieć zakryte włosy, długie rękawy i nogawki. Najlepsza chusta, dobrze jeśli
w ciemniejszych, stonowanych kolorach (ale niekoniecznie). Jeśli spódnica to do kostek, a jeśli spodnie to coś na spodnie tak, żeby zakrywało pupę (sukienka lub tunika). Panowie koniecznie długie spodnie i raczej długie rękawy. W praktyce, zwłaszcza w dużych miastach, panie często noszenie chustek traktują dość symbolicznie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Trochę niższe niż w Polsce. Należy się targować.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Iranu jest RIAL IRAŃSKI (IRR) jednak ceny bardzo często podawane są w tomanach. 1 rial=10 tomanów. Przy zakupach warto dopytać jaki przelicznik podał sprzedawca.
Nie ma problemu z wymianą gotówki w kantorach w większych miastach. Należy pamiętać, że kantory nieczynne są w piątki, gdyż to dzień wolny od pracy.
Nie ma możliwości opłat kartą kredytową.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi nie jest niestety powszechny. Kawiarenki internetowe są dostępne w większych miastach.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Iranu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– Iran to państwo religijne, należy więc przestrzegać zasad ubioru: kobiety – przykryte włosy i nogi, mężczyźni – długie spodnie; przed wejściem do meczetu należy obowiązkowo zdjąć buty
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty, sandały, klapki pod prysznic
– polar/bluza na chłodniejsze wieczory

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– serwety, obrusy w tradycyjne perskie wzory
– rękodzieło: dzbanki, talerze itp.
– miedziane naczynia
– dywany

Opis transportu

 • Wynajęty komfortowy samochód/bus z klimatyzacją na całej trasie
 • Przelot lokalny na trasie Teheran-Sziraz

Specyfikacja wyjazdu

Majówka w Iranie to wyjazd przeznaczony dla turysty, który chce zobaczyć najważniejsze miejsca w Iranie, a oprócz tego poznać lokalne życie,  dumnych potomków Persów i miejsca z daleka od utartych szlaków. Podczas wycieczki korzystać będziemy cały czas z klimatyzowanego busa. Zagłębimy się w lokalne bazary i życie mieszkańców Iranu. Poznamy prawdziwy Iran, a nie tylko ten znany z przewodników.

Potrzebne dokumenty

Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Iranu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem, a wiza zostanie wydana na lotnisku w Teheranie.
WAŻNE – Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątkę wjazdową do Izraela nie otrzymają wizy irańskiej.

Mapa

Chcesz zarezerwować wycieczkę? Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przepisz kodWyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.